Lodní doprava na Vranovské přehradě má bohatou historii. „Máša“, první motorový člun byl spuštěn na vodu již 11. července 1934. Dnes brázdí vody přehrady loď „Valentýna“. Můžete zvolit pravidelnou linku se čtyřmi zastávkami, nebo vyhlídkovou plavbu.
Jednou z mnoha zajímavých atrakcí je projížďka turistickým vláčkem. Jeho trasa začíná u hlavní pláže Vranovské přehrady, pokračuje přes nádhernou pěší lávku spojující druhý břeh. Dále je trasa vedena přes hráz, lesní panorama až do obce Vranova nad Dyjí, vzdálené asi 2 km. Z náměstí z Vranova nad Dyjí vyjíždí nahoru k Vranovskému zámku, klenotu Národního parku Podyjí. Velmi působivá jízda nejen pro děti ale i pro dospělé.
Jeden z nejhezčích zámků v České republice umístěné na vysoké skále nad řekou Dyjí a městem Vranov nad Dyjí. Jeho shlédnutí musí uspokojit každého návštěvníka. Návštěvu spojenou s pobytem v rekreační oblasti Vranovské přehrady můžeme všem vřele doporučit.
Jedná se o jeden z největších a nejstarších moravských hradů, který se vypíná na ostrohu nad řekou Želetavkou. Zajímavostí jsou bezesporu mimo samotnou stavbu i interiéry, ve kterých je umístěna největší sbírka vycpaných psů v Čechách. Vzhledem ke svému umístění u Vranovské přehrady je hrad nádhernou dominantou rekreační oblasti.
Zafixovaná obrovská zřícenina hradu
Cornštejn je návštěvná nepřetržitě. Její rozloha je opravdu neskutečná.
Na hradě se dá hrát na schovku, neboť koutů a zákoutí je tam opravdu bezpočet.
Hrad se nalézá nad Vranovskou přehradou nedaleko hradu Bítov. Doprava je
autobusem z Moravských Budějovic do Bítova a dále několik km pěšky. Za
prohlédnutí stojí také nedaleká zřícenina hradu Frejštejn.
Z hradu se dodnes dochovaly poměrně velké zbytky zdiva. Zážitek z něj je poněkud znehodnocen hustým porostem, který prostupuje celým areálem. Jeho nevýhodou je i jistá odloučenost od turisticky nejatraktivnějších míst u Vranovské přehrady. Přesto, anebo právě proto, by jej žádný návštěvník této oblasti neměl vynechat.
Dnešní znojemský zámek stojí v místě významného přemyslovského hradu zvaného Znojem, který byl důležitým správním a kulturním střediskem celého okolí. Nejvýznamnějším objektem dochovaným z původního hradu je románská rotunda sv. Kateřiny s nástěnnými malbami zobrazujícími genealogii českých a moravských Přemyslovců. Samotný zámek, byť je zpřístupněn veřejnosti, neposkytuje nějaký zvláštní zážitek, ale vzhledem k již zmiňované rotundě by neměl zůstat stranou žádného milovníka české a moravské historie.
Tuto uzoučkou, pozdně gotickou věž (80m) ve znojmě určitě neminete. Je přístupná a tak je ideálním místem na prohlídku města a okolí. Proto zde taly býval strážný, který kromě hlídání (nejen případného požáru, ale i hranic - znojmo a místní hrad bylo součástí soustavy strážních hradů) měl za úkol každou hodinu hlásit čas.
Nedaleko hradu je možné nalézt rotundu, s nejstaršími dochovanými románskými nástěnnými malbami z roku 1134 s přemyslovskou tématikou. Vstup do rotundy závisí na počasí a počet návštěvníků je omezen. Z plácku před rotundou je úchvatný výhled na kostel a do údolí.
Všude v Telči jsou k vidění prvky středověkého systému obrany města. Tvořily je rybníky, hradby, příkop a věž. Přístup do města umožňovaly dříve pouze dvě brány. Náměstí vroubené malebnými domy se štíty a podloubími odpovídá svým rozsahem přibližně stavu při založení města. V polovině 15. století bylo k většině domů na náměstí představěno podloubí a celá průčelí se štíty podle jednotného plánu. Většina fasád a štítů nese znaky baroka, některé i slohů pozdějších. Původně gotický hrad byl později přestavěn na renesanční zámek. V jeho prostorách se nachází Galerie Jana Zrzavého, vystavující průřez dílem tohoto význačného českého malíře, a pobočka Muzea Vysočiny.
Barokní zámek Jaroměřice nad Rokytnou patří k nejmohutnějším architekturám 1. pol. 18. stol. u nás i v Evropě. Původní středověká tvrz byla koncem 16. stol. přestavěna na renesanční zámek, který se dochoval ve zdivu nynější barokní budovy. Do barokní podoby byl zámek přebudován za nejvýznamnějšího rodu, který vlastnil jaroměřické panství, Questenberků v letech 1700 - 1737. Projekt přestavby vypracoval známý rakouský architekt J. Prandtauer. Současně s budovami vznikla i zámecká zahrada francouzské typu. Na druhé straně říčky Rokytné, na jejíchš březích se park rozkládá, pokračuje rozsáhlá část v anglickém stylu.
Otevírací doba kempu: duben-říjen • Celoročně: recepce 8-16 hodin • Červenec, srpen - recepce NON-STOP • INFOLINE: +420 724 101 725 • email: recepce@vranovska-plaz.cz
2007 © Design and foto Kofroň production & consulting